Pohádka
Nastal čas pokusit se o návrat k vydávání dvou článků měsíčně, a jak nejlépe zahájit, než co nejstarším a nejobskurnějším textem.
Jedná se, pozor, pozor, o rozhlasovou hru. Víceméně.
Napsána byla ještě za mých gymnasijních let pro jednu z našich třídních akcí s pohádkovým námětem. Spolužáci mě pověřili napsáním něčeho, co by se dalo přečíst do školního rozhlasu. Měla to být pohádka, je to spíš krotký horor. Konec šťastný i nešťastný (klasika).
Pohádka
VYPRÁVĚČ: V jedné daleké zemi za sedmero horami a sedmero řekami, kam by sedmero černých vran letělo právě sedm dní a ani o den víc, žili v malé chaloupce tři sourozenci - dvě dívky a jeden chlapec. Jedna z dívek byla krásná, druhá slepá a chlapec byl němý. Jednoho rána, kdy na oblohu vystoupilo sedmé ze sedmasedmdesáti zdejších sluncí, řekla slepá svým sourozencům:
SLEPÁ: Oprav mě, sestro, jestli se mýlím, ale zdá se mi, že je už ráno. Proč si tedy nevzít koně a neudělat si projížďku do lesů?
KRÁSNÁ: Máš pravdu. A mimoto je dnes den sedmého slunce, tudíž je velmi krásně. Náš bratr by také jel rád.
VYPRÁVĚČ: A tak přivázali koně slepé mezi koně jejích sourozenců a vydali se na cestu. Krásná a němý se dívali po lese, slepá si chvílemi zpívala. Když tak jeli několik hodin, ocitli se před starou kamennou zdí. Byla to zeď obklopující malý hřbitov schovaný hluboko v lesích. Tu se slepá zeptala:
SLEPÁ: Co se děje, sestro? Proč jsme se zastavili?
KRÁSNÁ: Je tu starý hřbitov. Není příliš velký a uvnitř roste mnoho stromů.
SLEPÁ: Tak proč se na chvíli nepodíváme dovnitř? Na hřbitovech je takové ticho, že mám někdy pocit, že ho můžu vidět.
VYPRÁVĚČ: Němý se svým sestrám pokoušel říct, že by tam chodit neměli, ale krásná se na něj nedívala, a tak všichni tři vešli dovnitř. Branku nechali otevřenou. Chvíli se procházeli mezi hroby pod vysokými zelenými stromy, a pak se obrátili k odchodu. Když však došli k bráně, viděli krásná a němý, že je zavřená a pevně zamčená. A ať se děti snažily, jak chtěly, nedokázaly ji otevřít ani přelézt zeď. Musely se tedy na noc uložit na hřbitově. Slunce už zapadalo, když krásná řekla:
KRÁSNÁ: Brzy už bude tma, a proto navrhuji, abychom se v noci drželi za ruce, abychom se navzájem neztratili.
VYPRÁVĚČ: Všichni souhlasili a uložili se k spánku mezi hroby. V noci se však slepá, která spala uprostřed, probudila a zjistila, že má obě ruce prázdné. Volala jména svých sourozenců, nikdo jí ale neodpovídal. Po chvíli ticha uslyšela poblíž strašné skučivé zvuky. Polekala se a snažila se utéct. Běžela, klopýtala o hroby a vrážela do stromů, ale zvukům utéct nedokázala. Nakonec začala volat o pomoc, a tak doběhla až k hřbitovní zdi. Dál už nemohla. Skrčila se proto až úplně u země, ohmatávala zeď a napjatě naslouchala přibližujícímu se skučení. A tu najednou ucítila pod šátrajícími prsty díru ve zdi, která tam ještě před chvílí nebyla; protáhla se jí ven a dlouho pak utíkala lesem, dokud zvuky za jejími zády nadobro neutichly. Hřbitov totiž slyšel její zoufalé prosby a otevřel jí cestu ven.
Krásná se také probudila a zjistila, že i ona je sama. Když po chvíli uslyšela podivné strašidelné zvuky, dala se stejně jako její sestra na útěk. Viděla však na cestu, a tak nevrážela do stromů, ale hledala co nejlepší úkryt. Brzy s hrůzou uslyšela, že ji skučení dohání, a tak začala i ona volat o pomoc. Doběhla až k místu, kde stromy rostly hustě; tam se schovala a s bušícím srdcem poslouchala. A najednou cítila, že dřevění, že jí nohy vrůstají do země, že už nemůže mluvit, a že má místo vlasů listí. Nebezpečí chvíli skučelo kolem, a pak se vzdálilo. Stromy totiž slyšely dívčino volání, a tak ji proměnily v jednu z nich, aby ji nebezpečí nemohlo najít.
Němému se vedlo zrovna tak, jako jeho sestrám. Utíkal a snažil se schovat, nemohl však volat o pomoc a skučení se neúprosně přibližovalo…
Když ráno vyšlo osmé slunce, proměnila se krásná opět v dívku, jenom místo vlasů jí už navždy rostly větvičky s mladým zeleným listím. Když došla ke hřbitovní bráně, zjistila, že je opět otevřená.
Dlouho hledala své sourozence a svou sestru poté opravdu našla, bezcílně bloudící lesy, které neviděla. Krásná jí neřekla, co se stalo s jejími vlasy.
Hledaly spolu svého bratra, ale nenašly ho a nikdo se nikdy nedozvěděl, co se s ním stalo. Sežralo ho snad nějaké strašné zvíře ve tmě hřbitova jenom proto, že nemohl volat o pomoc?
To je tedy ale opravdu strašidelná pohádka. Ten moment, kdy se dítě probudí a nikdo ho nedrží za ruku, to je jak z těch nejhorších nočních můr, úplně si představuju ten strach. :-S A chudák němý, co se mu asi stalo!Obskurní na tom je hlavně že je to školní projekt a rozhlasová hra. O co tehdy šlo?
OdpovědětVymazat(ale na to, jak to svírá dech, je to skvělé!!!)
No to jsem ráda, že to plní účel! :) Máš pravdu, ty prázdné ruce, zvlášť když padl slib, že se nepustí, nejsou úplně příjemné... Němý - určitě to bylo něco špatného. Důležitý je ten motiv hlasu, který neměl - kdo volá o pomoc, tomu taky někdo pomůže.
VymazatByla to tematická akce, kterou každý rok určitý ročník připravoval pro celou školu a téma jsme si vymysleli právě pohádky (už si nejsem jistá, jestli to byl společenský večer nebo Akademie...). Do rozhlasu se hlásilo kvůli propagaci - takže propagační materiál to byl. :)
Tak za tohle by u nás ve škole nejspíš kdekoho seřvali. Ale jsem celkem ráda, že to čtu za světla. A chudák němý, on za to přece nemohl.:( Asi to splnilo účel, ale přece jenom bych pod názvem pohádka nečekala tohle...Jo líbilo se mi to, ale umím si představit, že se to někomu líbit nemusí.
OdpovědětVymazatAž tak? :O Na vaší škole byly docela slabé povahy, teda...
VymazatJo, ta nespravedlnost v tom je - záměrně! Skutečně za to nemohl a nebylo ani nic, co by mohl udělat líp...
Jsem ráda že se líbilo a slibuju, že strašidelné věci píši jen naprosto výjimečně. :)